Svoj sľub z detstva, že sa nikdy nerozídu, splnia dve celoživotné priateľky do bodky.

 

Barbara Taylor Bradfordová sa narodila v yorkshirskom Leedse a začínala ako novinárka a fejtonistka v Londýne. Po úspechu prvého románu Zámožná (1979) sa rozhodla venovať literatúre. Dnes sú jej romány preložené do takmer 40 jazykov a vyšli v náklade viac ako 59 miliónov exemplárov.

Zatmenie srdca je dramatickým príbehom celoživotného vzťahu dvoch priateliek Laury a Claire, ktoré si v detstve sľúbia, že sa nikdy nerozídu. Bradfordová sleduje ich osudy v krátkom životnom období, keď sa jednej rozpadá manželstvo a druhá (už niekoľko rokov rozvedená) zomiera na zákernú chorobu. Vo vypätých životných situáciách sa naplno prejavili ich vzájomné sľuby, ktoré splnia do bodky. Laura sa stáva poručníčkou Clairinej dcéry a vzápätí dochádza k nečakaným zvratom v rámci najbližšej rodiny. Spisovateľka sa úspešne pokúsila o psychologickú kresbu dvoch povahovo rozdielnych žien a ľudí v ich okolí. Román Zatmenie srdca má však aj druhú polohu. Tá zaujme najmä čitateľov, ktorí majú radi rozprávanie o osudoch umeleckých diel, obrazoch slávnych maliarov. Laura je znalkyňa umenia a podarí sa jej sprostredkovať navrátenie niektorých obrazov, ktoré ukradli nacisti počas vojny, právoplatným dedičom.

Barbara Taylor Bradfordová žije s manželom a filmovým producentom Robertom Bradfordom striedavo v New Yorku a Connecticute. Obidve tieto mestá spolu s Parížom sa objavujú aj v románe Zatmenie srdca.