Americká autorka Judith McNaughtová vstupovala na spisovateľskú dráhu s presvedčením, že téma romantickej lásky sa nevyskytuje len v historických románoch, ale úspešne ju možno využiť aj v príbehoch zo súčasnosti. Čoskoro sa ukázalo, že sa nemýlila a dnes má za sebou desať bestsellerov, ktorými si získala milióny čitateliek. Triumf nehy je jedným z najznámejších.

Hlavnými hrdinami románu sú Američanka írskeho pôvodu Katie Conellyová a Ramon Galverra, ktorý je tiež Američan, ale narodil sa na Portoriku a jeho predkovia boli Španieli. Zoznámili sa náhodou. Katie  mala dvadsaťdva rokov a trpké skúsenosti z krátkeho, rozvedeného manželstva.

Jej nebohý manžel bol známy advokát a šarmantný spoločník, ale aj brutálny násilník. Telesné zranenia sa Katie zahojili, ale po ranách na duši zostali boľavé jazvy.

Ramon mal tridsaťštyri rokov a za sebou oslnivú kariéru podnikateľa. Kedysi mu patrila veľká firma, vila v Španielsku a ostrov v Stredozemnom mori. Po záhadnom krachu firmy mu ostala iba polozborená farma na Portoriku. Katie sa mala neporovnateľne lepšie, lebo okrem bohatých rodičov pracovala v slušnom zamestnaní, ktoré jej prinášalo sebauspokojenie.

Lenže obom chýbala neha, a keď sa v osudný piatok stretli, bola to láska na prvý pohľad. Napriek nesúhlasu rodičov a trpkým skúsenostiam z prvého manželstva Katie sa rozhodne odísť s Ramonom na Portoriko.

Tu však nastanú prvé vážne nedorozumenia. Ramon hrdým správaním a sklonom k panovačnosti nazaprie v sebe španielsky pôvod. Ani Katie nechýba hrdosť, no je aj tvrdohlavá a priveľmi emancipovaná na prostredie dedinky, v ktorej má hlavné slovo miestny kňaz a verejná mienka.

Romantickú lásku Ramona a Katie čaká nejedna ťažká skúška, kým sa napokon ocitnú pred oltárom.