Nemocničné prostredie a práca lekárov je frekventovanou témou vo svetovej literatúre. Román známej anglickej spisovateľky Claire Raynerovej Prvá krv hľadá odpovede na otázky súvisiace s chorobou AIDS, ktorá je postrachom súčasnej civilizácie.
Do londýnskej nemocnice Stará Východná prichádza nová primárka patológie George Barnabasová a v priebehu niekoľkých dní sa stane svedkom čudných udalostí, ktoré pomôže riešiť nielen jako lekárka, ale aj detektív amatér. Po záhadnej smrti spisovateľa Richarda Oxforda, považovaného za mecéna nemocnice, len mladá lekárka pochybuje o jeho prirodzenom odchode zo sveta. Ani policajný inšpektor nemá spočiatku pochopenie pre jej nezvyčajné dedukcie a George musí vynaložiť veľa úsilia, aby našla stopu a presvedčila pochybovačov. Medzitým sa v nemocnici stane ďalšia smrteľná nehoda, zauzľujú sa medziľudské a pracovné vzťahy. Samotná George sa zmieta v neistote, či sa jej nový partnerský vzťah nerozsype rovnako ako predchádzajúci. Vrhne sa do práce a postupne presvedčí o svojich domnienkach aj políciu. Keď napokon vychádza na povrch vzájomná prepletenosť osudov viacerých pracovníkov nemocnice a rodiných príslušníkov, autorka odhaľuje aj morálnu pretvárku a strach ľudí z prezradenia možnej infekcie vírusom HIV.
Román Prvá krv si detektívnou zápletkou udržiava dejové napätie
a výraznou charakterovou kresbou hrdinov príbehu vytvára plastický obraz pre verejnosť menej známeho prostredia a práce na patologickom oddelení nemocnice.