Christian Jacq (1947) je známy francúzsky egyp- tológ a spisovateľ, autor početných románov i od- borných diel zo starého Egypta, ktoré fascinujú čitateľov na celom svete. Za knihu Egypt veľkých faraónov získal ocenenie Francúzkej akadémie vied.

 

V júli 1828 pricestuje Jean-Francois Champollion do Egypta, do svojej duchovnej vlasti. Egypťan, ako ho prezývajú, prichádza do bájneho Orientu, plného historických skvostov, ale aj nebezpečenstiev. Pre- svedčený, že odhalil tajomstvo hieroglyfov, putuje celým Egyptom a Núbiou, aby preveril správnosť svojej geniálnej intuície. Ako vodca výpravy vedcov musí bdieť nad bezpečnosťou jej členov, tlmiť často napäté vzťahy, čeliť zrade, bojovať proti obávaným protivníkom, ktorí mu chcú zabrániť, aby úspešne zavŕšil posvätné poslanie: zachrániť faraónsky Egypt pred zničením a odovzdať svetu jeho posolstvo svetla.

Na ceste od Alexandrie až po Abú Simbel, prežíva Champollion neobyčajné radosti a starosti vedca i muža činu, lúštiaceho úžasnú knihu nesmrteľného Egypta.

Christian Jacq nás v románovom príbehu vodí po stopách otca egyptológie  a umožňuje prežívať jeho dobrodružnú púť.