Kniha Chrám a lóža Michaela Baigenta a Richarda Leigha, autorov Svätej krve a Svätého grálu a Podvodu so Zvitkami od Mŕtveho mora, prináša najviac objasňujúcich poznatkov, ktoré sa doteraz publikovali o vývoji slobodomurárstva.

V tejto fascinujúcej historickej detektívke sledujú autori okolnosťami vynútené presuny templárov po roku 1309 z Európy do Škótska, kde sa zakorení teplárske dedičstvo a zveční sa v sieti šľachtických rodín. Slobodomurárstvo, ktoré z tohto dedičstva vzniklo, pokračovalo v úsilí Stuartovcov a obohatilo ho o vlastné hodnoty.

Chrám a lóža mapuje vznik slobodomurárstva od prežitia templárskych tradícií, cez prúdenie myšlienok v Európe, tajomstvo obklopujúce Rosslynskú kaplnku a elitný káder aristokratov zaviazaných Francúzskemu kráľovi ako osobní strážcovia. Autori sledujú slobodomurárstvo v 17. a 18 storočí a vyzdvihujú jeho príspevok k podpore tolerancie, pokrokových tradícií a súdržnosti v Anglickej spoločnosti, ktoré v preventívnom význame pomohli zabrániť revolúcii vo francúzskom štýle. Ešte dramatickejšie sa prejavuje vplyv slobodomurárstva ako kľúčového faktora pri formovaní Spojených štátov amerických ako cesty k stelesneniu ideálu slobodomurárskej republiky.